
V rámci seriálu o starých ovocných odrodách, ktoré pestovali naši predkovia v Malokarpatskom regióne, ako ďalšiu predstavujeme starú Nemeckú zimnú odrodu jablone
Je možné, že o tejto jabloni počujete prvý krát, možno ste ju pestovali a možno ju poznáte pod iným názvom, napr. Landsberger Renette, Reinette de Landsberg, Renet landsbergskij, Reneta landšperská, Renette Landsberger, Prasomila Landsbergensis, Landsbergška reneta, Reneta Gorzowska, Surprise a iné.
Ide o starú odrodu pochádzajúcu zo Nemecka v Landsbergu an der Warthe. Jej vznik treba hľadať v prvej polovici 19. storočia, kedy ju súdny radca Th. Burchardt vypestoval ako semenáč z Harbertovej renety.
Plody sú stredné až veľké, guľovité, až kužeľovité, súmerné, pri okvetnej jamke výrazne rebrované. Váha plodov je od 150 – 250 g. Dužina je pevná, chrumkavá, jemná, veľmi šťavnatá, sladko-kyslá, vínová, bez výraznej arómy, žlto-biela. Šupka plodov je pevná, lesklá, hladká, jemne mastná, zeleno-žltá, neskôr svetlo-žltá, na slnečnej strane s červeným líčkom. Pri stopkovej jamke lúčovite kožovitá. Na povrchu sú výrazné kožovité lenticely.
Plody sa zbierajú v polovici septembra, konzumne dozrievajú začiatkom októbra až november a uskladnené vydržia do decembra až marca.
Strom rastie intenzívne, má nepravidelnú, široko klenutú a objemnú korunu. Dorastá do výšky 6 – 8 metrov. Vyžaduje chladnejšiu polohu. Neznáša však premočené pôdy. Na suchých a nadmerne teplých miestach trpí na múčnatku a plody majú horšiu kvalitu. V Malých Karpatoch sa mu relatívne dobre darí, keďže dobré znáša podmienky do nadmorskej výšky cca 600 m.n.m..
Do plodivosti nastupuje relatívne skoro, a to v 4 až 5 roku po vysadení. Úroda je vysoká a nepravidelná.
Odporúča sa pestovať ako polokmeň, alebo vysokokmeň. Vyžaduje pravidelný redukčný rez.
Ak vás Landsberská reneta zaujala a uvažujete o jej pestovaní, prikladám ešte pár údajov. Používa sa na priamu konzumáciu a výrobu vína.
Medzi výhody tejto odrody patrí:
- vysoká odolnosť voči mrazu, a to aj v kvete,
- dobrý opeľovač
- veľké a pekné jablká
- vysoká odolnosť voči opadávaniu vplyvom vetra
- vhodnosť aj do drsnejších polôh a podmienok
Nevýhodou je:
- slabá odolnosť voči chrastavitosti, múčnatke
- slabá odolnosť voči rakovine na premočených pôdach
- krehké drevo – preťažené konáre praskajú
- plody sa ľahko otlčú
Ak si chcete zasadiť Landsberskú renetu, odporúčame jesennú výsadbu, najskôr začiatkom novembra. A kde? Tam, kde bude mať dostatok slnka a primerane vlhkú pôdu.
Dobrými opeľovačmi pre Landsberskú renetu sú: Baumanová reneta, Berlepschová reneta, Boikovo, Coxová reneta, Jonathan, Parkerovo, Ontário, Parména zlatá zimná, Priesvitné letné, Watervlitské mramorované, Ribstonské, Zelené Rhodeislandské, Signe Tillisch, Hodvábne biele zimné, Báthske, Aderslebenský kalvil, Omanové, Bismarkovo, Ingrid Marie, Hammersteinovo, Peasgoodovo, Boskoopské, Červené Štetínske, Zvonkové, Granny Smith, James Grieve, Osnabrücká reneta, Berlepschová reneta a ďalšie.
Zasadením jablone sa zavďačíte nie len svojim deťom, či vnukom, ale aj ďalším generáciám.
(JS)
