BAUMANNOVÁ RENETA

V rámci seriálu o starých ovocných odrodách, ktoré pestovali naši predkovia v Malokarpatskom regióne, ako ďalšiu predstavujeme veľmi populárnu odrodu, ktorá aj dnes patrí medzi odrody, z jedným z najväčších výskytov v Malých Karpatoch. Hovoríme o starej zimnej odrode jablone

Je možné, že o tejto jabloni počujete prvý krát, možno ste ju pestovali a možno ju poznáte pod iným názvom, napr. Reinette de Bolviller, Jablko Rímske, Baumanns Reinette, Reinette rouge d’hiver de Baumann, Reinette rouge de Baumann,Couronne des Dames, Couronne des Dames d’Enghien, Krasnyi renet, Red Winter Reinette, Baumann’s Red Winter Pearmain, Baumana, Baumann, Bauman’s Reinette, Bauman´s rothe Winter Renette, Reinette Baumann, Rothe Winter a iné.

Ako je napísané v úvode, ide o veľmi starú odrodu pôvodom z Belgicka. Predpokladá sa, že ju vyšľachtil okolo roku 1811 Jean-Baptist van Mons. Pomenovaná bola podľa ovocinárov, bratov Baumanovcov z Bouxwilleru. V roku 1878 získala certifikát prvej triedy od Royal Horticultural Society.

Plody sú stredné až veľké, sploštene-guľovité, občas nepravidelné, bez rebrovania. Váha plodov je od  150 – 250 g. Dužina je šťavnatá, sladká, jemne kyslá, tuhá, bielo-žltá, na vzduchu takmer nehnedne. Šupka plodov je tuhá, hladká, pevná, hladká, lesklá a suchá. Farba červená, miestami zlatožltá až zelená, neskôr až tmavočervená s výraznými lenticelami. Stopková jamka je zvyčajne hrdzavá. Umiestnená je v nej krátka stopka.

Plody sa zbierajú v októbri (čím neskorší zber, tým je lahodnejšie a menej kyslé), konzumne dozrievajú začiatkom decembra a uskladnené vydržia do apríla až mája.

Strom rastie intenzívne, má riedku guľovitú až sploštenú, nepravidelnú korunu. Dorastá do výšky 5 – 8 metrov. Je nenáročný na pestovanie. Vyhovujú mu jemne vlhké výživné pôdy. Neznáša však ťažké a mokré pôdy. V Malých Karpatoch sa mu darí aj preto, že dobré znáša podmienky do nadmorskej výšky cca 500 m.n.m.. Do plodivosti nastupuje v 5 až 6 roku, pričom plodivosť mierne nepravidelná. Ide o odrodu, ktorá je vhodná aj ako solitérna výsadba vo voľnej krajine, či na líniovú (alejovú) výsadbu.

Odporúča sa pestovať ako polokmeň, alebo vysokokmeň. Je náročná na pravidelný zmladzovací rez, čím sa predchádza tomu, aby neboli plody malé.

Ak vás Baumannová reneta zaujala a uvažujete o jej pestovaní, prikladám ešte pár údajov. Používa sa na priamu konzumáciu, skladovanie, varenie, muštovanie či zaváranie.

Medzi výhody tejto odrody patrí:

  • vysoká odolná voči mrazom v dreve a aj kvete
  • vysoká odolnosť voči múčnatke
  • dobrý opeľovač
  • dlhá trvanlivosť
  • vhodné na prepravu otlčené miesta zaschnú a nehnijú
  • jablka vplyvom vetra nepadajú
  • vysoko úrodná odroda

Nevýhodou je:

  • v suchej jeseni majú jablka tendenciu opadávať
  • malá odolnosť voči chrastavitosti a vlnačke krvavej
  • malá odolnosť voči rakovine v premočenej pôde

Ak si chcete zasadiť Baumannovú renetu, odporúčame jesennú výsadbu, najskôr začiatkom novembra. A kde? Tam, kde bude mať dostatok slnka a primerane vlhkú pôdu.

Dobrými opeľovačmi pre Baumannovú renetu sú: Ananásová reneta, Bojkovo, Krasokvet žltý, Ontário, Parména zlatá zimná.

Zasadením jablone sa zavďačíte nie len svojim deťom, či vnukom, ale aj ďalším generáciám.

(JS)

SK