ZUCCALMAGLIOVA RENETA

V rámci seriálu o starých ovocných odrodách, ktoré pestovali naši predkovia v Malokarpatskom regióne, ako ďalšiu predstavujeme starú Nemeckú zimnú odrodu jablone

Je možné, že o tejto jabloni počujete prvý krát, možno ste ju pestovali a možno ju poznáte pod iným názvom, napr. Reinette de Zuccalmaglio, Von Zuccalmaglios Renette, Zuccalmaglio, Von Zuccalmaglio’s Reinette, Von Zuccalmaglio’s Renette, Von Zuccalmaglios Renette, Zuccalmaglios Renette, Reinette von Zuccalmaglio, Reinette Zuccamaglio, Renet Zuccalmaglio, Zuccalmaglio Reinette, Zuccalmaglios Renett, Zukalmagliova Reneta a iné.

Ide o  starú odrodu pochádzajúcu zo Nemecka. Vyšľachtil ju Diedrich Uhlhorn jn. v Grevenbroichu v Porýní okolo r. 1878, ako kríženec odrôd: Ananásová reneta a Purpurové agátové. Pomenoval ju na počesť svojho svokra, sudcu Vincenta Jakoba von Zuccalmaglio.

Plody sú menšie až stredné, guľovito pretiahnuté. Váha plodov je od  125 – 180 g. Dužina je jemná, hustá, šťavnatá, sladko navinula, renetová, jemne korenistá, žltkavá, na vzduchu nehnedne. Šupka plodov je pevná, pololesklá, hladká, jemne mastná, žlto-zelená, neskôr žltá, na slnečnej strane s jemne oranžovým líčkom. Na povrchu sú výrazné červené až šedé lenticely. Stopka je krátka a umiestnená v stopkovej jamke, ktorý je lúčovite kožovitá.

Plody sa zbierajú začiatkom októbra  (plody ponechané dlhšie na stromoch sú chutnejšie), konzumne dozrievajú v novembri až druhej polovici decembra a uskladnené vydržia do februára až marca.

Strom rastie intenzívne, najprv vytvára kužeľovitú a neskôr guľovitú, hustú korunu. Dorastá do výšky 5 – 7 metrov. Vyžaduje teplú (najlepšie južnú) polohu, ktorá je chránená pred vetrom. Vyžaduje výživnú a primerane vlhkú pôdu. V Malých Karpatoch sa mu relatívne dobre darí, keďže dobré znáša podmienky do nadmorskej výšky cca 400 m.n.m..

Do plodivosti nastupuje relatívne skoro, a to v 2 až 4 roku po vysadení. Úroda je vysoká a striedavá. Ak v roku vysokej rodivosti sa neurobí prebierka, ovplyvní to veľkosť plodov.

Odporúča sa pestovať ako polokmeň, alebo vysokokmeň. Vyžaduje pravidelný redukčný rez.

Ak vás Zuccalmagliová reneta zaujala a uvažujete o jej pestovaní, prikladám ešte pár údajov. Používa sa na priamu konzumáciu, varenie, muštovanie, sušenie a zaváranie.

Medzi výhody tejto odrody patrí:

  • dobrý opeľovač
  • vysoká úrodnosť

Nevýhodou je:

  • slabá odolnosť voči mrazu, a to aj v kvete,
  • náročná na úrodnú pôdu
  • slabá odolnosť voči chrastavitosti a múčnatke

Ak si chcete zasadiť Zuccalmagliovú renetu, odporúčame jesennú výsadbu, najskôr začiatkom novembra. A kde? Tam, kde bude mať dostatok slnka a primerane vlhkú pôdu.

Dobrými opeľovačmi pre Zuccalmagliovú renetu sú: Baumannová reneta, Berlepschová reneta, Boikovo, Coxová reneta, Cronselské, James Grieve, Železné, Landsberská reneta, Parména zlatá zimná a ďalšie.

Zasadením jablone sa zavďačíte nie len svojim deťom, či vnukom, ale aj ďalším generáciám.

(JS)

SK