
V rámci seriálu o starých ovocných odrodách, ktoré pestovali naši predkovia v Malokarpatskom regióne, ako ďalšiu predstavujeme starú českú odrodu, ktorej výskyt sme zaznamenali v Malých Karpatoch. Hovoríme o starej zimnej odrode jablone.
Je možné, že o tejto jabloni počujete prvý krát, možno ste ju pestovali a možno ju poznáte pod iným názvom, napr. Hajek’s gelbe Muskat-Renette, Hájkova reneta, Hajeks Muskatrenette, Hajkowa Muskatrenette a iné.
Ako je napísané v úvode, ide o veľmi starú odrodu pôvodom z Česka. Konkrétne z Kostelce u Heřmanova Městce, kde ju získal ako náhodný semenáč učiteľ a pomológ Karler Hájek v roku 1885.
Plody sú menšie, guľovité až sploštené, symetrické, pravidelne rebrované (s 5 rebrami), ale len pri kalichu inak symetricky oblý. Dužina je jemná, veľmi šťavnatá, sladko-kyslá, korenistá s muškátovou príchuťou, žltkastá, po rozkrojení slabo hnedne. Šupka plodov je tuhá, drsná, miestami kožovitá (hrdzavá). Farba šupky je žltkastá, pokrytá bronzovou hrdzavosťou, na slnečnej strane s oranžovým líčkom. Na povrchu sú malé, nenápadné, hrdzavé lenticely. Stopková jamka je široká a hlboká a paprskovito nepravidelne hrdzavá.
Plody sa zbierajú v polovici októbra, konzumne dozrievajú v októbri až decembri a uskladnené vydržia do januára až mája. Vyžadujú však vyššiu relatívnu vlhkosť pri skladovaní, inak vädnú.
Strom rastie intenzívne, má širokú guľovitú, neskôr ovisnutú a hustú korunu. Dorastá do výšky 6 – 8 metrov. Je nenáročný na pestovanie. Vyhovujú mu jemne vlhké výživné pôdy. Neznáša však suché a ani premokrené pôdy. V Malých Karpatoch sa mu darí aj preto, že dobré znáša podmienky do nadmorskej výšky cca 600 m.n.m.. Uprednostňuje chránené a slnečné a polotienisté polohy. Do plodivosti nastupuje skoro, už v 4 až 5 roku po vysadení, pričom plodivosť je pravidelná. Plody nasadzuje po 2 a vytvára riedke zhluky.
Odporúča sa pestovať ako polokmeň, alebo vysokokmeň. Vo vyššom veku vyžaduje sporadický redukčný rez.
Ak vás Hájková muškátová reneta zaujala a uvažujete o jej pestovaní, prikladám ešte pár údajov. Používa sa na priamu konzumáciu, skladovanie, či sušenie.
Medzi výhody tejto odrody patrí:
- vysoká odolná voči mrazom v dreve a aj kvete
- vysoko úrodná odroda
- dobrý opeľovač
- vysoká odolnosť voči chrastavitosti
Nevýhodou je:
- stromy rýchlo starnú
- stredná odolnosť voči múčnatke
- malá odolnosť voči rakovine vo vlhkých pôdach
Ak si chcete zasadiť Hájkovú muškátovú renetu, odporúčame jesennú výsadbu, najskôr začiatkom novembra. A kde? Tam, kde bude mať dostatok slnka a primerane vlhkú pôdu.
Dobrými opeľovačmi pre Hájkovú muškátovú renetu sú: Golden Delicious, James Grieve, Oldenburgovo, Ontário, Watervlietské Mramorované a iné.
Zasadením jablone sa zavďačíte nie len svojim deťom, či vnukom, ale aj ďalším generáciám.
(JS)