Vyhľadať
Close this search box.

STRÝMKA

Naposledy sme vám predstavili menej známu hrušku SERRESKA BERGAMOTKA. D dnešnom pokračovaní seriálu „Ovocné dedičstvo Malých Karpát“ vám predstavíme naozaj veľmi vitálnu a húževnatú odrodu jablone. Prečo huževnatú? Nie každá jabloň zvládne pokračovať v raste aj po tom čo sa zvalí celý strom, alebo zakoreniť nalomený a ležiaci konár, či pokračovať v existencii po tom, čo polovicu stromu zničí výbuch granátu. Touto odolnou odrodou je:

S touto zimnou odrodou ste sa mohli stretnúť aj pod názvom Bohnovo veľké jablko. V zahraničí je strýmka známa aj pod názvami: Anhalter, Bobovoje, Bohn Apfel, Bohnovo, Grochowka Strömapfel, Großer Rheinischer Bohnapfel, Rheinischer Bohnapfel, Anhänger, Bobovoe, Bobovoe bolsoe, Bohn-alma, , Gross-Bohn, Grossa di Bohn, Grosser Bohn Apfel, Grosser Rheinischer Bohn, Pomme Bohn, Pomme Haricot, Rabiner, Reinskoe bobovoe, Salzhauser Rheinischer, Schafskopf, Strömapfel, Zimmermännle

Táto jabloň bola nájdená v 18. storočí v Nemecku, ako náhodný semenáč v povodí rieky Neuwieder v Strednom Porýní. V minulosti patrilo toto jablko medzi 3 odrody, ktoré mohli byť na cisárskom dvore.

V Malých Karpatoch sme k dnešnému dňu narazili na niekoľko strom tejto odrody. Svojim príbehom nás však upútala tá, ktorá prežila zásah granátu na konci 2. sv. vojny.

Plodí malé až stredne veľké plody valcovité a dosahujú váhu 90 – 140 g. Dužina je biela, alebo nezelenala, neskôr žltkastá, pevná, veľmi šťavnatá, sladko-kyslá, mierne horká, pričom horkosť skladovaním čiastočne mizne. Šupka je pevná, tvrdá, s matným leskom. Počas dozrievania mení farbu zo svetlo-zelenej na svetlo-zeleno-žltú až žlto-hrdzavú. Na slnečnej strane má hnedočervené žíhané líčko. Na povrchu sú svetlé lenticely.

Jablká sa zbierajú od polovice októbra, ale konzumne dozrievajú v januári až marci. Uskladnené vydržia do konca mája až augusta.

Strom má mohutnú, pyramídovú korunu, neskôr guľovitú. Dorastá do výšky 6 – 8 metrov.

V Malých Karpatoch sa mu darí aj preto, že dobre znáša podmienky do nadmorskej výšky do cca 600 m.n.m. Uprednostňuje ťažké a vlhké pôdy, nie však premočené. Odporúča sa pestovať ako polokmeň a vysokokmeň, pričom hlavne v mladosti vyžaduje občasný redukčný rez, nakoľko silne zahusťuje.

Plody je možné použiť na priamu konzumáciu, zaváranie, sušenie, destiláciu.

Veľa odrôd, ktoré majú tak dlhý skladovateľnosť nie je, samozrejme sú odrody s väčším leskom, väčšie, či s inou vlastnosťou, ktorú uprednostňujete. Odporúčam však vyskúšať strýmku a verím, že v nej nájde zaľúbenie.

Prečo by som teda odporučil pestovanie strýmky? Výhodou je:

  • bohatý výnos
  • neopadáva ani vplyvom vetra
  • dlhá skladovateľnosť
  • dobre znáša prepravu
  • vysoká odolnosť voči mrazu, a to aj v čase kvitnutia
  • vysoká odolnosť voči chrastavosti a múčnatke (jedna z najodolnejších odrôd, a to voči chorobám aj škodcom)

Medzi hlavné nevýhody patrí:

  • zlý opeľovač
  • malá odolnosť voči rakovine v suchej pôde
  • priemerná až podpriemerná chuť

Ak si chcete zasadiť túto vynikajúcu zimnú odrodu, odporúčame jesennú výsadbu, najskôr začiatkom novembra. Dobrým opeľovačom pre túto odrodu sú: Ananásová reneta, Baumanová reneta, Coxová reneta, Ontário, Perména zlatá zimná, Priesvitné letné. Strom začína plodiť v 10 až v 12 roku. Nezabúdajte však, že stromy nesadíte len pre seba, ale aj pre svojich potomkov. Strýmka sa vám za čakanie oplatí vysokou rodivosťou.

 (JS)

SK